Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güllerin Renklerine Göre Anlamları Meaning of Colour by Rose
#1
[Resim: 147415515526081.png]

Güllerin Renklerine Göre Anlamları


Çiçek Anlamları

Çiçeklerin dili, ilk kez 1600'lü yıllarda İstanbul'da oluşturulmaya başlanmıştır. 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul'da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından bir araya getirilen bu çiçeklerin anlamları İngiltere'ye götürülmüştür.

Montagu, 1716 yılında Türkiye'de yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta, "parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz." demiştir.

Çiçeklerin taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa'ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmıştır. İşte bazı çiçeklerin anlamları:

[Resim: kirmizi-gul-anlami45scb.jpg]

[Resim: red-rose-v16092016120nlsh7.jpg]

Kırmızı Güllerin Anlamları

Birçoğunuz artık biliyor, kırmızı gül büyük aşkın simgesi. İster bukette ister vazoda isterse kutuda, kırmızı renk aşkı, tutkuyu ve romantizmi ifade ediyor. Seni çok seviyorum demenin en kolay ve güzel yolu da kırmızı güllerden geçiyor. Kırmızı güller akla hemen tutkuyu ve gerçek aşkı getirir. Tek bir kırmızı gül “seni seviyorum” imzası taşır. Çiçeklerin dili ortaya çıktıktan sonra tarih boyunca ilk anlamı hep aşk olmuştur.

Kırmızı güller ayrıca cesaret ve tebrik mesajı da iletebilir. Tarihteki ilk at yarışlarının ismi “Güllerin Koşusu”ydu ve kazanana kırmızı güllerden oluşmuş bir buket verilirdi.

Kırmızı gül çeşitleri arasında kırmızı kardinal, koyu kırmızı, mis kokulu Mr. Lincoln ve ateş kırmızısı çay gülü Madame Delbard vardır. Cara Mia da çiçek tasarımcıları için vazgeçilmez ateş kırmızısı güllerden biridir.
AŞK CESARET SAYGI TUTKU - Aşk, Saygı, Cesaret, Tutku, Takdir, Tebrik

[Resim: pembe-gul-anlamibks67.jpg]

[Resim: pink_rose-v1609201612t2spc.jpg]

Pembe Güllerin Anlamları
Bu şekerli renk, tıpkı ismi gibi sempati ve şirinliği temsil eder. Şayet şirin aşkınız, hem masumiyeti, hem cilvesi hem de zarafeti ile kalbinizi çaldıysa ona açık pembe renklerde güller hediye edebilirsiniz. Mutluluk, İncelik, Romans, İmrenme, Tatlılık, Teşekkür
Açıktan koyuya kadar geniş bir yelpazesi olan pembe güller neşe, mutluluk, minnettarlık ve imrenme anlamlarına gelebilir. Gelin aranjmanlarında sıklıkla rastlanan pembe güller teşekkür veya tebrik buketleridir. Güllerin kızların yanaklarının kızarmasını akla getirdiğini düşünürsek bu çiçeklerin almak ve vermek için neden tercih edildiği hemen anlaşılabilir.

Pembenin birçok çeşidi vardır: solgun pembeden canlı pembeye kadar. Hepsinin ayrı ayrı kendi anlamları ve imaları mevcuttur. En solgun pembe nezaketin, neşenin ve inceliğin işaretidir. Gelin pembesi muhteşem solgun pembe floribundadır. Uzun yaşar ve çok hoş bir kokuya sahiptir. Açık pembeden normal pembeye kadar olan güller sempati ve imrenmeyi ifade edebilir. Leydi Diana bu duyguları anlatmak için en güzel açık pembe güldür. Laser ve Diplomat gibi koyu pembe güller bir başkasının hayatınıza dahil olmasından dolayı ne kadar mutlu olduğunuzu göstermek için mükemmel bir seçimdir.

[Resim: sari-gul-anlami1kskc.jpg]

[Resim: yellow_rose-v16092016eisof.jpg]

Sarı Güllerin Anlamları

Arkadaşlık, Önemseme, Hoş Geldin, Neşe
Alman Kültürü’nde bu güzel sarı güller ihanetin ve ölen aşkın sembolüdür ama daha geleneksel olarak arkadaşlığın ve mutluluğun simgesidir. Fosil kayıtlarına göre yaygın bir gül olan sarı güller Orta Doğu’da 1700lü yıllarda keşfedilene kadar aslında bilinmiyordu. O zamandan sonra bahçelerin ve buketlerin en favori çiçeklerinden olmuştur.

Bu altın renkli gülü hasta bir arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Sarı güller ayrıca yeni anne olanlara, taze nişanlılara ve renkli bir minnettarlık göstermek istediğiniz kişilere verilebilir. İhtişamlı sarı güllerde bazıları şunlardır: hafif kokulu ve koyu sarı renkteki Gold Strike, uzun süre yaşayan Aslsmeer Gold ve çok özel ark

Bu renk, sevgiliniz için ayrı, dostlarınız için ayrı anlam taşıyor. Arkadaşlığınızın sağlam, dostluğunuzun güçlü, sevginizin büyük ve birlikteliğinizin uzun ömürlü olduğunu anlatmak istiyorsanız, yakın arkadaşınıza sarı gül hediye edebilirsiniz. Şayet sevgilinize hediye ediyorsanız işler biraz değişiyor çünkü sarı gül kıskançlık anlamına geliyor.


[Resim: turuncu-gul-anlamie3s35.jpg]

[Resim: orange-rose-v16092016tgs25.jpg]

Turuncu Güllerin Anlamları

Arzu, Heves, Gurur

Kırmızı gül tutkuyu, sarı gül arkadaşlığı sembolize ederken, turuncu güller de genelde bu ikisinin arası bir duyguyu işaret eder. Turuncu güller coşkundur, şendir ve verilen kişiye büyülenmeyi ifade eder. Kim bu cazibeli, ateşli çiçeklerle büyülenmez? Romantik ve büyüleyici bir gün batımının tüm renklerini barındırır. İster saf turuncu Lambredo olsun, ister parlak turuncu, uzun yapraklı Fire King, ister solgun Pareo turuncu güller kesinlikle sizi cezbeden herhangi birini memnun edecektir.

Bu rengin karşı konulmaz bir cazibesi vardır. Çok karşılaşılmayan bir renk olması onu cazibeli ve büyüleyici yapar, tıpkı kalbinizi çalan ve kendisine güzelliği ve cazibesiyle hayran bırakan biricik sevgiliniz gibi. Bu nedenle bu renk cazibe, tutku, büyüleyici güzelliği temsil eder.

[Resim: beyaz-gul-anlami50s92.jpg]

Beyaz Güllerin Anlamları
Saflık, Sır, Masumiyet, Saygı, Değerlilik
Beyaz en eski gül çeşitlerinden biridir ve hem eski hem de modern medeniyetlerin en favori çiçeklerinden olmuştur. Beyaz güller saflığı ve masumiyeti sembolize ederler. Gelinler geleneksel olarak beyazlara bürünürler. Beyaz gül masumiyetin, sadakatin ve saflığın mükemmel bir amblemidir. Saf beyazdan fildişi beyazına kadar bütün beyaz güller gelin buketleri, korsaj ve etkili aranjmanlar için mükemmel seçimlerdir.

Beyaz güller akıllara getirdiği sağlıklılık ve kutsiyet ile evlilik seremonilerinin vazgeçilmezidir. Escimo (zarif, küçük ve neredeyse saf beyaz bir gül) çok hoş bir görünüşe sahiptir ve güzel bir şekilde açılır. Bianca (diğer bir saf beyaz gül) herhangi bir gelini en çok memnun edecek güllerden biridir. Bu orta büyüklükteki gül yuvarlak goncalara sahiptir ve buket güzel bir stile kavuşturur. Vendela gül yapraklarının aldığı en zarif biçime sahiptir. Orta büyüklükteki bu gül fildişi beyazı ile görenlerin nefesini kesecektir.

Beyaz rengin vermiş olduğu temizlik ve saflık hissi, bu gülün sahibine de yansıyor. Masumiyet, temiz duygular, saflık ve mütevazilik sevgilinizin kendisine aşık eden özellikleri ise, beyaz güllerden oluşan bir buket çiçekle ona büyük aşkınızı anlatabilirsiniz.

[Resim: violet_rose-v16092016piszm.jpg]

Lavanta Rengi Mor Güllerin Anlamları


İlk Görüşte Aşk

Muhtemelen en mistik ve peri masalı mükemmelliğine sahio gül rengi lavantadır. Birinin size lavanta gül vermesi ilk görüşte aşık olduğu anlamına gelir. Mor rengin kraliyet rengi olduğunu not etmekte yarar var. O yüzden mor gül göndermek verilen kişiyi çok özel, hatta prenses gibi gördüğünün bir ifadesidir. Hani ilk görüşte aşk vardır ya, bir bakışıyla kalbinizin en içine ulaşmış, kalbinizi yerinden havalandırmayı başarmıştır, işte o tatlı sevgilinize bu duygularınızı lavanta rengi güllerle anlatabilirsiniz.

[Resim: blue_rose-v1609201612dcs19.jpg]

Mavi Güllerin Anlamları

Elde Edilemez

Mavi gül araştırması sürüyor. Çünkü mavi güller doğal olarak henüz bulunamadı veya yetiştirilemedi. Bu noktada sadece bir hayal olarak değerlendirilebilir. Mavi güller aslında mor ve lavantanın varyasyonları olarak varlar. En azından ışıkta neredeyse mavi gibi görünüyorlar. Ama birine mavi gül göndermek istemezsiniz muhtemelen. Çünkü elde edilemez sadece bir hayal anlamlarına geliyor mavi gül. Mavi Gül Bu gül eşsizliği ve ilahi aşkı temsil eder. Tıpkı sevgiliniz gibi eşsiz, biricik ve tektir. Ona eşsiz güzelliğini anlatmak için mavi güllerden hoş bir buket hediye edebilirsiniz.


Farbe der Rosen und ihre Bedeutung


Ein guter Florist kann an diesem Punkt sicherlich weiterhelfen, wenn man Fragen hat, aber wer im Internet bestellt, erhält diesen Service nur selten. Gerade für jene, die ihre Blumen selbst bestellen, sind die Farbtabellen mit ihren Bedeutungen ziemlich hilfreich und wichtig. Blumensprache ist mitunter keine einfache, wer sie nicht kennt, kann dies kaum beurteilen und wird sich nicht beleidigt fühlen, falls es die falsche ist. Falls der Empfänger jedoch weiß, was Blumen bedeuten, sollte man sich im Vorfeld wirklich gut darüber informieren.

Unter Freunden ist es halb so schlimm, wenn man einmal zur falschen Farbe greift, bei offiziellen Anlässen könnte dies ziemlich peinlich sein. Deswegen gibt es ein Blumen Knigge, um solche Fehler zu vermeiden. Niemand wird gezwungen die Farben auswendig zu lernen, aber man sollte zumindest wissen, welche ein NO GO in bestimmten Momenten sind. Manchmal ist es wahrhaftig einfacher zu wissen, was man nicht kaufen sollte, weil sich solche Tatsachen eher in den Kopf brennen als umgekehrt.
Die kleine Rosenkunde im Überblick

Weiße Rosen

Eine weiße Rose ist geheimnisvoll, sie erinnert an die Kirche, wie auch an die Gegenbewegung, die vor Jahren mit der weißen Rose gewisse Dinge ausdruckte. In den meisten Kulturen ist Weiß die Farbe der Reinheit und Unschuld, aber auch Abschied (Tod). Deswegen werden weiße Rosen gerne auf Gräber gelegt. Weiße Rosen sind ziemlich praktisch, wenn man jemand zeigen möchte, dass man ihn mag, aber die wahren Gefühle noch bei sich behalten möchte. Wichtig ist, keine weißen Rosen schenken, wenn man keine Gefühle hat, weil man damit andere schwer verletzen könnte. Wer die Sprache der Rose versteht, erkennt sie als Zeichen und das kann in vielen Fällen nach hinten los gehen.

Rosafarbene Rosen

Diese Farbe steht für Schönheit, Jugend und junge Liebe. Deswegen werden sie gerne unter jungen Menschen verschenkt, die sich das erste Mal verlieben. Der Nachbarsjunge greift instinktiv eher zu rosa Rosen, weil diese den Mädchen gefallen und deswegen kommen sie auch meistens gut bei der Empfängerin an. „Ich bin total in dich verschossen“ sagen sie aus, ob aus dieser Liebe mehr wird, steht in den Sternen.

Rote Rosen

Rote Rosen werden unter Liebenden verschenkt, die bereits wissen, was Sache ist. Zwischendurch bei einem Date oder am Valentinstag. Rote Rosen stehen für Leidenschaft, für Offenheit und wahrhaftige Liebe. Wer einen roten Strauß verschenkt, erwartet sich, dass die Liebe hält und noch intensiver wird. Rote Rosen sind bekannt aus den Medien, Theaterstücken oder aus dem eigenen Leben. Fast jeder weiß, was sie bedeutet, weil sie einfach so eindeutig sind.

gelbe-roseGelbe Rosen

Ist in einer Beziehung etwas nicht in Ordnung, werden gelbe Rosen verschenkt. Die Frage ist nur, wie man diese interpretiert. Mal bedeuten sie: „Ich bitte um Verzeihung“, ein anderes Mal „Ich liebe dich nicht mehr, lass uns Freunde bleiben“. Deswegen sollte der Absender gut überlegen, ob er zu gelben Rosen greift.

Orangene Rosen

Sie sind das Gegenteil von gelben Rosen und versprechen viel Glück, Fröhlichkeit wie auch Erfüllung in der Partnerschaft.

Apricot Rosen


Diese sind ähnlich wie orangefarbene Rosen, werden aber meist so geschenkt, wenn es in der Partnerschaft gut läuft. So in der Art „Ich bin total zufrieden mit dir und möchte mit dir zusammen bleiben“. Genau das sagen die Rosen aus, obwohl sie nicht so häufig verschenkt werden, wie zum Beispiel die roten Rosen.

Pinke Rosen

Diese sind dunkler als die rosa Rosen und stehen für Glücksgefühle und viel Freude. Der Partner darf sich auf positive Energie dadurch freuen.

Lilafarbene Rosen

Diese Rosen stehen für die Liebe auf den ersten Blick. Derjenige der diese Blumen schenkt ist total begeistert von demjenigen, der die Rosen erhält.

blumen-zum-valentinstag (2)

Korallenrote Rosen

Diese kommen zwar ziemlich selten vor, stehen aber in der Regel für erotische Lust und Begehren. Sie sind ziemlich kräftig und wunderschön zum anschauen.

Pfirsichfarbene Rosen

Diese Rosen schenkt man, wenn man jemand Anerkennung überbringen möchte, Dankbarkeit wie auch Sympathie.

Rosen, die bereits welken

Wer Rosen schenkt, die bereits dabei sind, zu verblühen, darf sich nicht wundern, wenn der Empfänger empfindlich darauf reagiert. Laut Feng Shui sind diese nämlich schlecht und wer sie schenkt, sagt quasi aus „Es ist aus“.
Was Rosen allgemein so bedeuten

Neben den Farben haben Rosen im Allgemeinen einen hohen Stellenwert in der Geschichte. So zum Beispiel wurde die Rose Canina der Göttin Venus zugeordnet, sie steht für Schönheit, Erotik und noch viel mehr. Zu Anfang war die katholische Kirche gegen die Rose, weil sie Weiblichkeit ablehne, dass änderte sich aber in Zeiten der Jungfrau Maria. Die Rose wurde zu einem Symbol, welches nicht mehr wegzudenken ist. Heute steht die Rose als Reinheitssymbol, vor allem wenn sie weiß ist, wird damit die unbefleckte Empfängnis angezeigt. Im Mittelalter wurde sie wieder das Symbol der Schönheit, Erotik und Weiblichkeit.

Wie man sieht, ändert sich das immer nach und nach. Jede Epoche hatte ihre eigene Vorstellung von der Rose. Heute wissen wir, gilt sie als Symbol der Liebe. Die obigen Farben sagen meist aus, wie stark die Liebe ist oder ob sie bereits abblüht. Wer einen Rose zu Muttertag verschenken möchte, wählt am besten eine Rosa Rose oder eine etwas hellere, bitte keine dunkelroten Rosen, weil diese eher an Erotik erinnern. Wer es nicht so genau nehmen möchte und die Mutter auf rote Rosen besteht, dann darf man es natürlich verschenken. All jene, die die Blumensprache perfekt beherrschen, sollten sich an die Regeln der Blumen halten. Rosen sind eine wunderbare Geschenkidee, vor allem, wenn noch Pralinen dazu geschenkt werden. Nur Blumen alleine sind auch ein wenig fad, zumindest Zeit sollten Kinder an die Mutter opfern. Gemeinsam spazieren gehen, einen Wanderung unternehmen oder ähnliches. Dadurch werden Rosen noch viel mehr wert, weil der der sie schickt, es mit der Liebe wirklich ernst meint.

Meaning of Colour by Rose

Red (Dark) Unconscious beauty
Red (Single) "I Love You"
Deep Burgundy Unconscious Beauty
White Purity, Innocence, Silence, Secrecy, Reverence, Humility, Youthfulness,
"I am worthy of you", Heavenly
White (Bridal) Happy love
Pink Appreciation, "Thank you", Grace, Perfect Happiness, Admiration, Gentleness, "Please Believe Me"
Dark Pink Appreciation, Gratitude, "Thank You"
Light Pink Admiration, Sympathy, Gentleness, Grace, Gladness, Joy, Sweetness
Yellow Joy, Gladness, Friendship, Delight, Promise of a new beginning, Welcome Back, Remember Me, Jealousy,
"I care"
Yellow with Red Tip Friendship, Falling in Love
Orange Desire, Enthusiasm
Red and White Given together, these signify unity
Red and Yellow Jovial and Happy Feelings
Peach Appreciation, Closing the deal, Let's get together, Sincerity, Gratitude
Pale Peach Modesty
Coral Desire
Lavender Love at first sight, Enchantment
Orange Enthusiasm, Desire, Fascination
Black * Death, Farewell
Blue * The unattainable, the impossible
Single - any color Simplicity, Gratitude
Red Rosebud Symbolic of purity and loveliness
White Rosebud Symbolic of girlhood
Thorn-less Rose "Love at first sight"

[Resim: guller-ne-anlama-geli6ysph.jpg]

[Resim: kirmizi-gul-anlami45scb.jpg]

[Resim: pembe-gul-anlamibks67.jpg]

[Resim: sari-gul-anlami1kskc.jpg]

[Resim: turuncu-gul-anlamie3s35.jpg]

[Resim: beyaz-gul-anlami50s92.jpg]


____________________
Etiketler :

Kırmızı Güllerin Anlamları,Pembe Güllerin Anlamları,Sarı Güllerin Anlamları,Turuncu Güllerin Anlamları,Beyaz Güllerin Anlamları,Lavanta Rengi, Mor Güllerin Anlamları,Mavi Güllerin Anlamları,Farbe der Rosen und ihre Bedeutung,Weiße Rosen Bedeutung,rote Rosen Bedeutung,gelbe Rosen Bedeutung, rose Rosen Bedeutung,blau Rosen Bedeutung, Meaning of White Colour by Rose ,Meaning of Red Colour by Rose ,Meaning of yellow Colour by Rose,Meaning of Orange Colour by Rose, Meaning of Colour by Blue Rose,Meaning of Pink Colour by Rose,
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi